Resource Base

The Centre for Research and Knowledge Dissemination at the Sabaragamuwa University of Sri Lanka (CRKD-SUSL) is a Venue to promote Research among the Academics within the University. The Centre also intervenes to attract Projects towards the University while supporting Academics to present and publish Research Findings.
Therefore, the CRKD is planning to establish a complete Data Base of Expertise of SUSL in Different Fields. Further Centre has planned to extend knowledge Dissemination and Consultancy of our Resource Base to the Stake Holders and Wider Community.

List of the Recourse Base


Expert Area


•    Agriculture; Cultivation; Harvesting; Marketing; Exporting
•    Applied Science; Natural Resources; Physics; Chemistry; Sports and Physical Education; Computer Science
•    Geomatics; Survey; GPS; Cartography; Mapping
•    Management; Business; HRM; Finance; Marketing; Tourism and Hospitality; Eco-Business
•    Social Sciences and Languages; Economics; Sociology; Politics; Geography; Foreign Languages
•    Computer Centre; Web Designing; Information System Applications; Office Automation 
         
                  Development of Data Base of Resource Persons (Expertise) in SUSL

Department of Tourism Management

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. W.K.A.C. Gnanapala

Tourism Strategic Management

02.

Dr. Iraj Ratnayake

Tourism Planning

03.

Dr. M.S.M. Aslam

Rural Tourism and Recreation Planning

04.

Dr. W.M.P.S.B. Wahala

Eco Business

05.

Mr. Namal Wijesundara

Community Participation for Tourism

06.

Ms. K. Manori Pathmalatha

Lean Manufactory, Eco Accounting Productivity Operation Management

 

Department of Accountancy & Finance

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. D.A.I. Dayaratne

Finance

02.

Mr. D.G. Darmarathne

Finance

03.

Mrs. L.M.C.S. Manike

Finance

04.

Mr. R.A.G. Bandara

Economics

05.

Ms. U.C. Edirisinghe

Finance

06.

Mr. H.R. Sampath

Finance

07.

Mr. T.U.I. Peiris

Finance

08.

Mr. D.G.L. Rasika

Insurance & Risk Management

09.

Mr. A.A.M.D. Amarasinghe

Finance

10.

Mr. K.D.U.D. Fernando

Insurance & Risk Management

 

Department of Business Management

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Mr. P.J. Jayathilake

HRM/Agri Marketing

02.

Ms. L.D. Kalyani

Human Resources Development

03.

Mr. A.M.J. Attanayake

Accounting Environmental Accounting

04.

Ms. K.L.B.G. Dharmarathne

Entrepreneurship & Small Business Management

05.

Mr. H.P.R. Priyankara

Human Resources Management/ Individual Relation

06.

Ms. N. P. G. S. I. Naotunna

Organizational Behaviour

07.

Ms. J.K.S.C. Perera

Work- Family Research

08.

Ms. A.C. Jayathilake

Econometrics

09.

Mr. I.A. Ekenayake

Operations & Supply Chain Management

10.

Ms. A.W. Thiranagama

Organizational Commitment

 

Department of Marketing Management

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Ms. K.D.L.R. Kapuge

Marketing, Management, Banking Services

02.

Mr. L.A.C. Ushantha

Marketing, Consumer Behaviour

03.

Ms. T.C. Gamage

Internet Marketing, Web Marketing, Social Media Marketing

04.

Ms. M.D.N.M.U. Mahawatta

Second Language Teaching, Bilingual Education

05.

Mr. H.M.C.G. Bandara

Post Modern Marketing & Branding

06.

Mr. D. Jasinghe

Entrepreneurship & Small Business Management, Business Mathematics

 

Department of Export Agriculture

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Prof. A.A.Y. Amarasinghe

Biotechnology, Tissue Culture

02.

Prof. Lal.P.Vidanaarchchi

Soil and Water Management, Coconut

03.

Prof. P.M.A.S. Krunarathne

Climate Modelling, Crop Production, Tea

04.

Dr. M.L.M. C. Dissanayake

Molecular Plant Pathology, Plant Protection

05.

Dr. P.I. Yapa

Organic Agriculture, Soil Science

06.

Dr. A.D. Ampitiyawatta

Climatology Water Management

07.

Dr. P.K.Dissanayake

Post - Harvest Physiology, Biotechnology, Landscaping, Photochemistry, Fruit Crop Production

08.

G.D. Kapila Kumara

Agro Tourism, Horticulture, Postharvest Management, Landscaping, Floriculture

09.

Mr. J.B.D.A.P. Kumara

Crop Simulation Modelling Environment Science

10.

Mrs. D.I.M. Amararathne

Landscaping, Protected Agriculture

11.

Ms. W. M. A. U. K. M. Wijesekara

Entomology, Pesticide Toxicology, Protected Agriculture

12.

Ms. W.G.C. Wekumbura

Plantation Crop Production, Agronomy

 

Department of Livestock Production

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Prof. D.M. Anil Gunarathne

Starch Science & Technology

02.

Dr. Sumith P Magamage

Reproductive Molecular Biology

03.

Dr. T.S.P. Jayaweera

Meet Science

04.

Dr. C. N. Walpita

Fish Biology (Genetics Endocrinology)

05.

Dr. M.A.J.P. Munasinghe

Poultry Breeding

06.

Dr. (Mrs) H.A.D. Ruwandeepika

Microbiology

07.

Dr. (Mrs) R.K. Mutukumarana

Poultry Nutrition

08.

Mrs. R.M.A.S. Bandara

Animal Welfare & Behaviour

09.

Mr. D.D. Wickramanayake

Dairy Science & Technology

10.

Ms. H.M.G.P.Herath

Animal Nutrition

 

Department of Agribusiness Management

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Prof. R.P Mahaliyanaarchchi

Agro Tourism, Business Communication

02.

Prof. D.A.M. De Silva

Marketing

03.

Dr. H.S.R. Rosairo

Agribusiness Management, Strategic Management

04.

Dr. M. Esham

Entrepreneurship

05.

Dr. S.T.C. Amarasighe

Agric Economics, International Business

06.

Dr. A.W. Wijerathne

Statistics

07.

Dr. S.H.P. Malkanthi

Agricultural Extension

08.

Mr. P. Shivasankar

Agric Economics

09.

Mr. I.C. Hettiarchchi

Human Resource Management

 

Department of Surveying and Geodesy

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. Duminda R Welikanna

Image Analysis, Geo statistics, Markov Random fields, Remote sensing & GIS Application in Urban Areas.

02.

Dr. Indika Prasanna

Earth’s Gravity Field Modelling. Internal Structure of Earth

03.

Dr. Hominda Divithura

Cadastral Systems, Land Management, Land Administration.

04.

Mr. T.D.A. Gomesz

Mathematical Modelling Industrial Optimization.

05.

Dr. M.D.E.K. Gunathilake

Swath Bathymetric Systems, Offshore Surface Positioning, Tidal Modelling, Satellite Altimetry & Sea Level Variation

06.

Dr. Ranmalee Bandara

Land Surface Modelling, Environmental Science Optimization, Soil Remediation & Rehabilitation

07.

Mr. P.G. Vipula Abeyratne

Earth Gravity Field, Image Analysis

08.

Mr. N.M.P.M. Piyasena

SDI Land Tenure & Property

09.

Mrs. A.K.R.N. Ranasinghe

Remote sensing & GIS for Disaster Management

10.

Mrs. D.S. Munasinghe

Use of GIS for Land Utilization, Urban morphology & climate Change

 

Department of Remote Sensing & GIS

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. Thilantha Dammlaage

GPS Data Processing Techniques Development GIS & Remote Sensing Applications

02.

Dr. K.R.M.U.Bandara

MW Remote Sensing, ANN Applications, Aerospace Technology, Web GIS, GPS

03.

Mrs. J.A.S. Jayakody

Remote Sensing, Image Analysis, Land Surveying

04.

Ms. I.A.K.S. Illeperuma

Remote Sensing & GIS Applications satellite Technology, Digital Elevation Modelling

05.

Mr. R.M.K.G.S.P.B. Koswatte

Web GIS, Real time Mapping, Free & Open Source Software (Foss) for Mapping

06.

Dr. G.S.N. Perera

Modelling of 3D Topography using LiDAR Point Clouds, Free/Open Source for Feature Extraction

07.

Dr. H.A. Nalani

3D Object Extraction using LiDAR data, GIS & Photogrammetry Based Application in Urban Areas

08.

Mr. P.G.R.N.I.Pussella

Land use Planning, Disaster Management GIS Applications

09.

Mrs. Sunethra D. Wickramasinghe

Cartography, GIS & Natural Disaster, Astronomy

Department of Physical Science & Technology

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Prof. I.K. Perera

Laser Physics

02.

Prof. C.P. Udawatta

Solid State Chemistry, Inorganic Synthesis, Hydro Thermal Chemistry

03.

Dr. G.M.L.P. Aponsu

Dye Sensitized Sdar Cells

04.

M rs. H.N.M. Sarangika

Electrochemical Power Devices, Solar cells, Mg 2+ ion Battery, Electro Chromic Devices

05.

Dr. Nirmali Wickramarathne

Protein Chemistry

06.

Dr. C.H. Baduruliya

Mathematics

07.

Mr. S. Malavipathirana

  1. in Analytical Chemistry & Physical Chemistry forE monitoring & Impact Management. Research on Potentially Toxic Elements (PTE) in the Environment & Exploration of Low Cost Methods of Treatments for them.

08.

Mr. W.T.L.S. Fernando

Nuclear and Particle Physics

09.

Ms. H.M.S. Soysa

Molecular Cloning, Antibody Production, Outer Membrane Protein Expression Purification and Characterization.

10.

Ms. H.A.B.M.D. Weththasinghe

Metal Organic Framework, Nobel Metal based Electro Catalysts for Alcohol Oxidation.

11.

Mr. M.G.A.N. Perera

Organic Chemistry, Natural Products

12.

Mr. N.G.D. Anuradha

Natural Products Chemistry

13.

Ms. Shashini Divikara

Natural Products Chemistry

 

Computer

 

14.

Dr. Jayalath B Ekanayake

Machine Learning Algorithms

15.

Ms. C.N. Hettiarchchi

Software Development

16.

Mr. M.M.M. Mufassirin

Software Engineering and Artificial Intelligence.

 

Department of Sport Sciences & Physical Science Education

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Mr. H.A.C.S. Hapuarchchi

Statistics

02.

Dr. M.D. Ranaweera

Physical Education

03.

Mr. A.W.S. Chandana

Biomechanics

04.

Mrs. L.R.N.D. Weerarathne

Sport Physiology

05.

Mr. S. Joniton

Physical Education

06.

Mr. J. Luxman

Physical Education

07.

Mr. S. Sriharan

Psychology/ Sociology

08.

Mrs. T.S. Harshani Perera

Bio- Chemistry

09.

Mrs. A.A.L. Madushani

Sports Management

10.

Mr. Sanjeewa Othalawa

Teaching and Coaching Methodologies

11.

Mrs. Thanuja Liyanage

Physical Education & Traditional Sports

12.

Mr. Jeganenthiran

Sports Sciences & Athletic Coaching

13.

Ms. W.A.W.S. Rupasinghe

Sports related Anxiety

14.

Mr. P.P. Weerakkody

Sports Management

15.

Ms. D.A. Jayakody

Physical Education

 

Department of Computing and Information Systems

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. H.K.S. Amarakeerthi

Brain Computer Interface Collaborate Learning Environments

02.

Mr. S. Vasanthapriyan

Business Process Models E-Commerce Semantic Web

03.

Mr. R.K.A.R. Kariapper

Process Models Ontology

04.

Dr. B.T.G.S. Kumara

Big Data

05.

Mr. A. Galappaththi

Data Sciences

06.

Mrs. K.P.N. Jayasena

Cloud Computing Big Data Analysing Computer Networking

07.

Ms. S. Lekamge

Data Mining

08.

Mrs. U.P.A. Ishanka

Soft Computing Image Processing

09.

Mr. R.L. Dangalla

Signal Processing IT Auditing Information Assurance and Security

10.

Ms. M.S. Karunarathne

Bio Medical Engineering Computing for Assistive Technologies

11.

Mr. S. Thuseethan

Parallel Processing Human Computer Interaction

12.

Mrs. C.W. Wimalasooriya

Software Engineering Object Oriented Programming

 

Department of Natural Resources

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. J.M.C.K.Jayawardana

Aquatic Ecology/ Fisheries and Aquaculture /Limnology Water Quality Assessment

02.

Dr. S.K.Gunathilake

Environmental Geochemistry /Environmental Chemistry

03.

Dr. L.V. Ranaweera

Structural Geology /Geological Mapping and Geology

04.

Dr. E.P.N. Udayakumara

Land Degradation and Management / Soil Science /Environmental Impact Assessment Liveliliond Assessment

05.

Dr. S.J. Perera

Inventorying Biodiversity/Monitoring Biodiversity /Raising Awareness on Biodiversity Conservation and Sustainability /Evaluation of the Biological Value of Sites/ Biographical Analyses/conservation(Biodiversity) Planning

06.

Dr. R.G.U. Jayalal

Lichen Logy /Bio Monitoring /Microbiology/Air Pollution Monitoring

07.

Dr. E.P kudavidanage

Protected Area Management/Biodiversity Assessment /Knowledge Management and Capacity Building of Environmental Management and Biodiversity Conservation Projects/ Community basedC Ecology and Conservation Biology/ Use of Biological Indicators for Monitoring Land Degeneration and habit Restoration /Conservation Education and Awareness Development/Biological Ecology

08.

Mrs. L.D. Lekamge

Environmental Management Systems / Environment Quality Management /Cleaner Production Auditing/ Assessment /life Cycle Assessment /Eco Design/Industrial Symbioses/ Environmental Impact Assessment

Department of Economics and Statistics

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. A. Aruna Shantha

Business Economics /Environmental Economics

02.

Dr. W.N.N.K. Perera

Bio Statistics

03.

Prof. H.M.S. Priyanath

Development Economics

04.

Mrs. R.M.L. Ratnayake

Applied Statistic

 

Department of Languages

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Prof. K. Nageswaran

Tamil Cultural Studies, Comparative Textual, Criticism, Comparative Religion, Mass Communication, Translation Methods.

02.

Dr. J.M.C. Dissanayake

Discourse Analysis Bilingualism in Sri Lanka Sri Lankan Literature in English

03.

Dr. W.M. Ariyaratne

Translation Studies, Syntax in English and Sinhala

04.

Dr. S.S. A. Senevirathne

Modern Sinhala Poetry, Literature and Cinema

05.

Ms. G.K.C.S. De Silva

Modern Sinhala Novel

06.

Ms. R.A.D.P. Weerasekara

Sinhala Drama and Theatre Studies, Socio- Linguistics, Hindi Languages and Cultural Studies

07.

Dr. N.S.D. Paranavitana

Teaching German as a Foreign Language, Critical Text Edition, Translation Studies

08.

Mr. S.Y. Sirithar

Folk Studies, Tamil Literary Criticism and Cultural Development

09.

Ms. Sundararajan

Folk Studies, Tamil Literary Criticism and Cultural Development

10.

Mr. R.G.S. Rathnayake

Hindi Poetry, Contrastive Study of Sinhala & Hindi Languages

11.

Mr. H.A.M.A. Hapugoda

Literature and Philosophy, Existential Literature, Postmodernism, Zizek Studies

12.

Mr. B.A.P.M.L. Pathirana

German Linguistics, Buddhism and German Philosophy, Postmodernism

13.

Mr. B. Nagodavithana

Hindi Grammar, Hindi Translation, Teaching Hindi as a Foreign Language

14.

Mr. D.A.N.S.Y. Dassanayake

Chinese Language, Teaching Chinese as a Foreign Language

15.

Ms. M.A.D.De Silva Weerakkody

Japanese Language, Japanese Cultural Studies Japanese Literature

 

Department of Social Sciences

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Dr. Sarath Ananda

Entrepreneurship, Medical Sociology, Cultural Studies

02.

Mr. H.Ranjith

Public Policy and Management, Conflict Resolution, International Politics

03.

Mrs. R.P.S. Hemalatha

Gender Studies, Constitution and Policy Studies , Media and Politics

04.

Mr. W.M.J. Welgama

Social Gerontology, Family Youth and Psycho-Social Problems

05.

Mrs. N.S. Jayathunga

Social Problem, Counselling

06.

Mr. G.C.L.Pathirana

Public Policy and Public Management, Development Administration, Comparative Public Administration

07.

Gihani De Silva

Sociology of Religion, Gender Studies, Mass Media, Medical Sociology

 

Department of English Language Teaching

Name of the Lecturer

Expert Area

01.

Mrs. Iromi Weerakoon

English Language Teaching

02.

Mrs. B.M.L.R.K. Basnayake

Postcolonial Literature, Our Fiction

03.

Mr. K.S. Sivayesunasan

ELT, Literary Criticism & Poetry